Kontakt

URO-MEDIC Szpital

ul. A.Krzywoń 4d
65-534 Zielona Góra

Godziny otwarcia:
pon.- pt. 8:00 - 18:00

 

URO-MEDIC Poradnie Specjalistyczne

 Portadnia Chirurgiczna
Poradnia Urologiczna

Rejestracja online

Mapa dojazdowa do naszej Kliniki


Centrum Urologii

Pracownia Urodynamiki

Badanie urodynamiczne jest czynnościowym badaniem dolnych dróg moczowych. Pozwala określić rodzaj występujących nieprawidłowości. Wykonujemy je u pacjentów, którzy mają trudności w opróżnieniu pęcherza albo trudności w utrzymaniu moczu.

Na podstawie badania urodynamicznego można określić przyczynę nietrzymania moczu (nadaktywność wypieracza? przyczyny zwieraczowe? niestabilność cewki moczowej? przeszkoda podpęcherzowa?). Badanie to pomaga również rozpoznać czynnościową przeszkodę w odpływie moczu. Z badania tego korzystają urolodzy, ginekolodzy, pediatrzy, chirurdzy i coraz częściej neurolodzy.

Pracownia Urodynamiki posiada status ośrodka referencyjnego.

 

Każde badanie rozpoczyna się oddaniem moczu do specjalnego urządzenia, co nazywamy uroflowmetrią, lub przepływem cewkowym. Kolejnym etapem jest cystometria, w czasie której badana jest faza wypełniania pęcherza. Określa się czucie w pęcherzu, jego pojemność i podatność ścian. Obserwuje się, czy nie ma niekontrolowanych skurczów wypieracza, czy ciśnienia w pęcherzu są bezpieczne i przy jakich ciśnieniach w pęcherzu następuje wyciek moczu.

W profilometrii spoczynkowej i wysiłkowej określa się ciśnienia zamknięcia w cewce i długość czynnościową cewki.

Końcowym etapem badania urodynamicznego jest uroflowmetria z jednoczesnym pomiarem ciśnień w pęcherzu. Badanie to jest kluczowe w określeniu stopnia przeszkody podpęcherzowej.

Pracownia Urodynamiki ATP posiada  referencje konsultanta krajowego ds. urologii dla województwa lubuskiego.

 

  1. lek. med. Marek Chlamtacz FEBU
powered by cti.eu - hosting, certyfikaty SSL, domeny, webdesign

Kopiowanie i publikowanie materiałów bez zgody autora zabronione.
© 2024. All rights reserved.