Kontakt

URO-MEDIC Szpital

ul. A.Krzywoń 4d
65-534 Zielona Góra

Godziny otwarcia:
pon.- pt. 8:00 - 18:00

 

URO-MEDIC Poradnie Specjalistyczne

 Portadnia Chirurgiczna
Poradnia Urologiczna

Rejestracja online

Mapa dojazdowa do naszej Kliniki


Centrum Urologii

Nasze artykuły

2005-02-15
Minimalne inwazyjne metody leczenia przerostu prostaty
lek.med. Marek Chlamtacz FEBU

Złotym standardem operacyjnego leczenia przerostu prostaty jest TUR-P (przezcewkowa elektroresekcja prostaty).

Jednak w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej alternatywnych metod leczenia ,które charakteryzyją się mniejszą inwazyjnością. Są to:

Lasery urologiczne tzw. "niekontaktowe", lasery waloryzacyjne tzw. „kontaktowe”, kombinacja lasera ze standardowym TUR-P, przezcewkowa terapia mikrofalowa (TUMT), przezcewkowa ablacja prostaty igłowa (TUNA), przezcewkowa elektrowaporyzacja (TUVP), kombinacja przezcewkowej elektrowaporyzacji z TUR-P.

TUNA – jest to metoda polegająca na wywoływaniu martwicy tkanki prostaty przy pomocy fal radiowych niskiej częstotliwości (465kHz). Jest to metoda obiecująca (efektywność ok. 50%) jednak może być stosowana tylko do prostat o wadze do 75g.

TUVP – przezcewkowa elektrowaporyzacja jest kombinacją elektrochirurgicznej waporyzacji i odparowania przerośniętej tkanki prostaty za pomocą elektrody w kształcie walca. Poprawa po zastosowaniu tej metody jest oceniana na 60%-80%.Ta metoda może być użyta u pacjentów z prostatą większą niż 90g.

TUMT –przezcewkowa terapia mikrofalowa jest to metoda polegająca na „podgrzaniu tkanki prostaty” do temp. 45 oC (niskoenergetyczna) lub „podgrzaniu” do temp. 80 oC (wysokoenergetyczna). Poprawa po zastosowaniu metody niskoenergetycznej jest oceniana na 40%,jednak metoda ta powinna być stosowana do „małych” prostat. Metoda wysokoenergetyczna oferuje redukcję objawów do ok. 70% i może być stosowana u pacjentów biorących antykoagulanty.

Lasery urologiczne używane do minimalnie inwazyjnej terapii prostaty to: side-firing-laser prostatectomy, interstitial laser coagulation (ILC – koagulacja śródtkankowa tkanki prostaty), kontaktowy laser waloryzacyjny (CLAP) i laser holmowy (HoLRP).

Side-firing-laser – to ogólnie metoda używająca lasera neodymowoyagowego (Nd:YAG) o dłg. fali 1064nm, który to wywołuje koagulację tkankową. Metoda ta daje poprawę w objawach do 60%.Może być używana we wszystkich stopniach zaawansowania przerostu gruczołu krokowego (do wlk.80-100g) u pacjentów wysokiego ryzyka chorób krążeniowych i zażywających antykoagulanty. Skoagulowana tkanka uwalnia się przez kilka tygodni.

Laserowa koagulacja śródtkankowa prostaty (ILC) wywoływana jest przez włókno laserowe umieszczane w tkance prostaty. Poprawa po zastosowaniu tej metody oceniana jest na ok. 70%. Brak jest generalnie przeciwwskazań do stosowania tej metody jednak wymaga kilku powtórzeń przy dużych prostatach. Kontaktowy laser waporyzacyjny (CLAP) to laser którego włókno jest w bezpośredniej bliskości tkanki prostaty, która to jest w ten sposób usuwana. Ta technika daje poprawę w 40% do 50% i może być stosowane u większości pacjentów.

Laser Holmowy jest metodą bezpośredniej resekcji tkanki prostaty i jej morceleracji. Wymaga długiego czasu aby ją dobrze opanować i daje poprawę u ok. 65% pacjentów. Prostaty większe niż 100g są przeciwwskazaniem do tego zabiegu.

HIFU to metoda wykorzystująca wysokiej częstotliwości ultradźwięki i wywołuje nekroze koagulacyjną. Opisuje się poprawę w 54%.

Czasowe stenty prostatyczne daja poprawę w ok. 70% jednak jest to metoda droga i „czasowa”. Alternatywnie stosuje się u chorych bardzo obciążonych innymi chorobami tzw. stenty prostatyczne permanentne i ich skuteczność oceniania jest na 53%-62%.

Reasumując "duże" prostaty powinny być leczone TUVP lub wysokoenergetycznym TUMT a „małe” sposobem TUNA, niskoenergetycznym TUMT lub technikami laserowymi. Pacjenci tzw. wysokiego ryzyka nadają się do leczenia wysokoenergetycznym TUMT, laserem neodymowoyagowym lub stentami a pacjenci którzy chcą zapobiec powikłaniu wytrysku wstecznego wysokoenergetycznym TUMT lub laserem neodymowoyagowym. Pacjenci z chronicznymi zapaleniami dróg moczowych wymagają lasera neodymowoyagowego.

powrót

powered by cti.eu - hosting, certyfikaty SSL, domeny, webdesign

Kopiowanie i publikowanie materiałów bez zgody autora zabronione.
© 2024. All rights reserved.