URO-MEDIC Szpital
ul. A.Krzywoń 4D
65-534 Zielona Góra
Godziny otwarcia:
pon.- ndz. 8:00 - 22:00
rejestracja telefoniczna lub online
tel. 68 888 02 20
URO-MEDIC Poradnie Specjalistyczne
Poradnia Chirurgiczna
Poradnia Urologiczna
Mapa dojazdowa do naszej Kliniki
tel. +48 68 888 02 20Częstość występowania andropauzy wzrasta wraz z wiekiem i szacowana jest na ok. 20% u mężczyzn po 50. roku życia. Klinicznie charakteryzuje się przede wszystkim zaburzeniami erekcji (p<0,07) i zmniejszeniem libido (p<0,02), a także objawami mniej swoistymi: uczuciem stałego zmęczenia, pogorszeniem samopoczucia i jakości snu, nerwowością, uderzeniami gorąca oraz obniżeniem stężenia testosteronu (w dolnym przedziale normy) i wzrostem stężenia gonadotropin (w górnym przedziale normy) w surowicy.
Niedobór testosteronu u starzejących się mężczyzn nie tylko wiąże się z zaburzeniami erekcji, ale także koreluje ze wzrostem ryzyka choroby wieńcowej, częstością występowania zespołu metabolicznego - cukrzyca, otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego - oraz małą masą kostną i ryzykiem złamań z powodu osteoporozy. Leczenie testosteronem powoduje poprawę libido i potencji, a także zmniejszenie stężeń insuliny i poprawę wskaźników insulinooporności, zmniejszenie stężeń cholesterolu całkowitego i LDL, wzrost gęstości mineralnej kości (BMD - bone mineral density) oraz zmniejszenie masy tłuszczu i wzrost beztłuszczowej (mięśniowej) masy ciała.
Zastosowanie leczenia testosteronem należy rozważyć u wszystkich mężczyzn, u których stwierdza się bez wątpienia hipogonadyzm, niezależnie od jego przyczyny, a podstawowym celem leczenia jest odtworzenie prawidłowego stężenia testosteronu w surowicy.
Możliwości leczenia, do niedawna ograniczone do estrów testosteronu do stosowania domięśniowego lub doustnego, rozszerzyły się obecnie o formy przezskórne w postaci plastrów i żelów oraz o nowe estry o długim (3 miesiące) czasie działania po podaniu domięśniowym.
Jako przeciwwskazanie do suplementacji testosteronu należy wymienić raka gruczołu krokowego, wzrost stężenia PSA > 4 ng/ml, policytemię (HCT>55%) i raka gruczołu piersiowego. Objawami niepo żądanymi leczenia występującymi rzadko są: żółtaczka cholestatyczna (dotyczy leczenia estrami testosteronu stosowanymi doustnie), retencja płynów i nadciśnienie, poliglobulia, nasilenie obturacyjnego bezdechu sennego, trądzik, ginekomastia (tkliwość gruczołów piersiowych), priapizm.